Loading...

Berliner

Përbërësit:

100 gr gjalpë
3 lugë të gjellës sheqer
1 maje
kripë
1 gotë të çajit qumësht të vakët
2 vezë
3 gota miell
1 vanilje
NË BRENDËSI
ose çokollatë marmelatë

Pergatitja:

Qumështin e vakët, sheqerin dhe majën derdhni në një enë, ia shtoni përbërësit e tjerë.

Do të përfitoni një brumë të butë, e mbështjellni më një folje dhe brumin e lëni në pritje rreth 1 orë.

Brumin shtrine në tavolinë dhe me ndihmë të gotës formoni rrumbullaka mesatarë, të cilët i fërgoni në tigan në të dy anët.

Çokollatën ose marmelatën varësishtë cilën do ta përdorni e vendosni në torbën e shtyrdhjës.

Pas pjekjës së biskotave ia vendosni në brendësi, përmbi i hedhni sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!

Loading...

Receta të ngjajshme...

6 Responses

  1. gitano says:

    299246 749748Undoubtedly,Chilly place! We stumbled on the cover and Im your personal representative. limewire limewire 812052

  2. 733276 977730Actually fighter messages are supposed to amuse offer praise into the groom and bride. 1st time audio system watching over the top places should also remember you see, the senior guideline with the speaking, which is your certain person. greatest man speeches brother 211939

  3. 687010 910730Ive been absent for a while, but now I remember why I used to love this internet site. Thank you, I will try and check back far more often. How regularly you update your site? 946482

  4. 390842 360316Absolutely indited content , Truly enjoyed seeking at . 57257

  5. 142476 156911This kind of publish appears to get yourself plenty of visitors. How will you acquire traffic to that? It provides an excellent exclusive twist upon issues. I guess having something traditional or perhaps substantial to give info on is the central aspect. 815018

  6. 178215 384933I like this internet weblog extremely much so much superb info . 782020

Leave a Reply