Loading...

Buke Shtepie

Përbërësit:
1 kg miell
0.5 lt ujë
1 lugë gjelle kripë
1 lugë gjelle sheqer
1 lugë gjelle tharme buke.

Pergatitja:
Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lugë miell i perzijmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije.
Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe miell dhe ashtu e zëmë brumin e bukës të cilin e lëmë të mbuluar me pecetë kuzhine afër një orë.
Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e shtrijmë në tepsi ose e ndajmë në 7-8 kulecë të cilët i ngjeshim një nga një dhe i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë.
Kulectë e bukës piqen afër 50 min në 200C.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...