Loading...

Byrek tart me puri dhe mish

Perbersit:
125 gr gjalpë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
2 vezë
3 lugë jogurt
1 lugë Pluhur pjekje
1 lugë kripë
4,5 gota miell
PËRBËRËSIT E BRENDSHËM
400 gr purri
200 gr mish
1 qepë
1 lugë Salce domate
4-5 lugë vaj vegjetal
kripë
Biber i zi.

Pergatitja:
Qepën dhe mishin e fërgoni mirë, pastaj ia shtoni purinjtë, salcën dhe erëzat i fërgoni mirë.

Të gjithë përbërësit e brumit i derdhni në një enë dhe i përzieni, brumin e vendosni në frigorifer për pritje rreth 20 minuta.

Me ndihmë të t’holluesit e hapim brumin e ardhur, nga brumi formoni dy bruma të zgjeruar.

Njërën pjesë të brumit e shtrini në kallëp, ia bëni disa vrima dhe ia vendosni përzierjën e mishit.

Nëse keni ndonjë figurë formuese në të dy e vendosni brumin e sipërmë, e lyeni me të kuqët e vezës dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

Loading...

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Gene Bowlan says:

    You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

Leave a Reply