Loading...

Embelsirë me Kokos dhe Grizë

Përbërësit për brumin:
4 vezë,
1 gotë qumësht,
1 gotë vaj,
1 gotë,
miell,
3 lugë kakao,
1 pecivë.

Për fillin:
1 liter qumëesht,
7 lugë grizë,
200gr kokos,
2 sheqer vanile.

Përgatitja:
Përgatitisim brumin nga përbërësit që kemi përmend më lartë, pastaj gjysmën e brumit e hedhim në tepsi dhe e pjekim derisa te forcohet pak.
Pastaj e heqim prej shporetit dhe ja shtojmë përbërjen e fillit dhe brumin tjetër. Përsëri e fusim në furrë derisa të pjeket.

Përgatitja e fillit:
E marrim qumështin e hedhim ë një enë dhe e vendosim mbi zjarrë që të vloj.
Prej masës së qumështit ndajmë 100ml dhe ja shtojme grizën, e përzijemë. Pasi që të vloj qumështi ja shtojmë girzën dhe e lëmë mbi zjarrë derisa të trashet. Kësaj mase ja shtojmë edhe dy sheqer vanilet. E heqim nga zjarri dhe pasi që të ftohet pak ja shtojmë kokosin.

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply