Loading...

Gullash me mish viçi e makarona

Përbërësit:

700 gr mish viçi,
100 gr përshutë,
1 kokë qepë,
200 gr kërpudha,
5 tranguj mesatar,
1 gjethe dafine,
2 lugë pure domatesh,
1 lugë miell,
1 decilitër ajkë,
400 gr makarona.

Hapat

Mishi i viçit, përshuta, trangujt priten në shkopinj ndërsa qepa dhe kërpudhat priten në katrorka.

Makaronat zihen në ujë me kripë e pastaj kullohen, në pak vaj e fërgojma qepën dhe përshutën dhe pastaj shtohen mishi dhe kërpudhat dhe fërgohen derisa mishit të ndërrojë ngjyrë.

Pureja e domateve përzihet me pak ujë dhe derdhet përmbi mish, shtohet gjethja e dafinës dhe erëza sipas shijës. Fërgohet duke shtuar ujë kohë pas kohe, derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi hedhet pak miell me qëllim që të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në ushqimin e gatshëm përzihet ajka dhe ushqimi shërbehet me makarona të zier.

Loading...

Receta të ngjajshme...