Loading...

Gurabija me kripë

Përbërësit:

250 gr gjalpë
1 gotë vaj vegjetal
2 vezë
2 lugë të gjellës Uthëll
2 lugë të gjellës sheqer pluhur
2 lugë të gjellës kokos
1 Pluhur pjekje
kripë
5 gota miell.

Pergatitja:

Të gjithë përbërësit përveç miellit i derdhni në një enë dhe i përzieni.Dalë nga dalë glazurës ia shtoni miellin, do ta përfitoni një brumë që nuk ngjitet në duar.Gurabijave ia japni formën e dëshiruar, ovale ose katrote, i rëndisni tek letra e pjekjës.Gurabijat përmbi i lyeni me të kuqët e vezës dhe susam.Tepsinë me gurabija e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply