Category: Kremëra

Pire me hudhër

Përbërësit: 4 patate, 2 lugë kripë, 2 gota Krem, 6 thelpinj hudhre, ¾ gota kaçkavall. Hapat Patatet zieni, në një...

11

Krem Karamel

Përbërësit: 1/5 gota ujë, ¼ gota sheqer, 1 gotë Krem. Përgatitja: Ujin dhe sheqerin e vendosni në një tenxhere dhe...

10

Panna Cotta

Perberesit:Kremi i pare:3dl hoplla,2dl jogurt,250gr cokollate (milka),5 fleta xhelatine. Kremi i dyte:3dl hoplla,200gr cokollate e bardhe,5 fleta xhelatine. Pergatitja:Kremi i...

0

Krem me Banane

Përbërësit:2 Banane2 Luge mjalte150gr Biskota te grira20gr Bollgur (griz)1 Sheqer vanilje0.5l Qumesht2dl Shtalp Përgatitja:Ne tenxhere e hedhim qumeshtin dhe tenxheren...

2

Krem Shantili

Përbërësit për 250ml krem Shantili:250ml pana te fresket50gr sheqer pluhurvanilje. Historia dhe Përgatitja:Kremi Shantili, i krijuar nga francezi François Vatel...

14

Krem Pastiqerie

Përbërësit për 500gr krem pastiqerie:500ml qumesht (2 gota mesatare)50gr miell150gr sheqer6 te verdha vezesharoma: vanilje/lekure limoni/lekure portokalli Përgatitja:Fillimisht, vendosim qumeshtin...