Loading...

Keka me kivi

Përbërësit:

400 gr Kivi,
4 vezë,
4 lugё sheqer,
2 lugё vaj,
4 lugё miell,
2 lugё kos,
1 qese Pluhur pjekje,
1 qese sheqer vanilje,
1 lugё caji kanellë,
4 lugё bajame tё grimcuara.

Hapat

Kivi qёrohet dhe pritet nё rrota, me mikser tunden tё bardhat e vezёve, shtohen tё verdhat e vezёve dhe sheqeri pёrzihen pak.

Shtohet gjalpi, mielli, kosi, pluhuri pёr pjekje, sheqeri i vaniljёs, kanella dhe bajamet e bluara.

Pёrzihen me lugё druri, kёshtu qё gjysma e pёrzierjёs derdhet nё tepsi tё veshur me letёr pёr pjekje.

Pёrzihen me lugё druri, kёshtu qё gjysma e pёrzierjёs derdhet nё tepsi tё veshur me letёr pёr pjekje.

Tepsia hiqet nga furra dhe nё sipёrfaqёn e saj radhiten pjesёt e prera tё kivit dhe mbi to derdhet pёrzierja e mbetur dhe piqet edhe 10 minuta.

Tepsia pёrsёri hiqet nga furra dhe nё sipёrfaqёn e tortёs radhitet sasia e kivit tё mbetur dhe piqet rreth 15 minuta.

Loading...

Receta të ngjajshme...