Loading...

Krepa

Përbërësit:
2-3 të verdha veze
pak kripë
2 gota uji miell
1 litër qumësht
çokollatë e shkrirë
lajthi
arra
2 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:
Si fillim përgatisim brumin e krepës. Rrahim të verdhat e vezëve në një tas të thellë, shtojmë miellin dhe i përziejmë. Ndërkohë, hedhim qumështin pak e nga pak derisa të na bëhet një masë e hollë kremoze, pa harruar të hedhim edhe kripën. Vendosim tiganin e sheshtë në zjarr me një majë luge gjalpë.
Pasi ngrohet tigani, marrim sa një gjysmë gote uji përzierjen e brumit dhe e shpërndajmë në tigan me lugë. Brumi i krepit lihet rreth një minutë nga njëra anë dhe e kthejmë nga ana tjetër. Në mënyrë të tillë veprojmë për gjithë masën e brumit. Pasi ftohen, i hedhim përbërësit e tjerë dhe e mbyllim në formën e një trekëndëshi, duke i hedhim sipër pluhur sheqeri dhe çokollatë të shkrirë. Duhet të keni parasysh që bajamet, arrat dhe lajthitë të jenë të grira hollë.
Si mbushje të krepave mund të përdorni edhe reçel qershie.
Për ta servirur mund të përdorni dredhëza të paprera dhe banane.

Loading...

Receta të ngjajshme...

13 Responses

 1. “ItВЎВ¦s actually a cool and useful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.”

 2. “Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!”

 3. Good looking says:

  783 40673Absolutely composed content material , thankyou for data . 17957

 4. ar iq says:

  804605 664030Thank you for writing this tremendous top quality post. The data in this material confirms my point of view and you genuinely laid it out properly. I could never have written an post this good. 949135

 5. 959326 102470I saw your post awhile back and saved it to my computer. Only lately have I got a chance to checking it and need to tell you good work. 832613

 6. 462788 776509Just a smiling visitor here to share the really like (:, btw outstanding design . “Audacity, more audacity and always audacity.” by Georges Jacques Danton. 620632

 7. cash advance says:

  259416 716075Nice web site. On your blogs extremely interest and i will tell a friends. 343072

 8. 262302 54245I love reading via and I believe this internet site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 855471

 9. tutorial says:

  534668 717666How do I know if a WordPress theme supports a subscribe option? 89739

 10. diyala coee says:

  677202 322107Sewing Machines […]any time to read or go towards the content or perhaps internet web sites we definitely have associated with[…] 133039

 11. iq colarts says:

  668804 914322A thoughtful insight and concepts I will use on my weblog. Youve certainly spent a great deal of time on this. Thank you! 944905

 12. Tesla Sucks says:

  528370 90191Some genuinely great weblog posts on this internet internet site , regards for contribution. 447241

 13. h col says:

  14827 475654I admire your piece of work, regards for all the intriguing posts . 298019

Leave a Reply