Loading...

Lakror me Qepë e Domate

Përbërësit:
800 gr miell
2-3 lugë vaj ulliri
gjalpë
kripë
400 ml ujë
1 kg domate (të prera në kubikë)
2 kokrra qepë

Përgatitja:
Për mbushjen: Skuqim qepën në vaj, në zjarr të mesëm deri sa të zbutet.
Shtojmë domaten dhe e gatuajmë për rreth 30 minuta në zjarr të ulët. Gjatë gatimit mund të jetë nevoja të shtojmë pak ujë.
Për petat: Zëmë brumin me ujë të vakët dhe pak kripë. E punojmë mirë, e lëmë të rrijë pak dhe e ndajmë në dy copa. Copa për petën e sipërme duhet të jetë 450 gr. kurse e poshtmja 440 gr.
Tërhollim petën dhe e shtrojmë në një tepsi të lyer me vaj. Hedhim mbi të mbushjen dhe e mbulojmë me petën tjetër. E spërkasim me pak gjalpë.
Mbulojmë saçin me prush dhe e vëmë mbi zjarr që të nxehet mirë.
Vëmë saçin mbi tepsinë e lakrorit dhe e lëmë për rreth 1 minutë. Heqim saçin, e vëmë tepsinë mbi zjarr dhe e mbulojmë përsëri me saç.
E pjekim për rreth 10 minuta duke e zbuluar dhe kontrolluar disa herë gjatë pjekjes. Në gjysmë të pjekjes e mbulojmë lakrorin me letër alumini.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...

9 Responses

 1. dildo review says:

  Major thanks for the blog post. Cool.

 2. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year
  and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any help would be greatly appreciated!

 3. 42079 584130I want going to comment as this posts a bit old now, but just wanted to say thanks. 870913

 4. 206831 217568Seriously very good contribution, I actually depend on up-dates of your stuff. 507993

 5. blokeringer says:

  867767 35872This style is incredible! You surely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (effectively, almostHaHa!) Wonderful job. I genuinely loved what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 984463

 6. coeaw says:

  325074 495492Fantastic post, I conceive web site owners need to learn a great deal from this web blog its rattling user genial . 581605

 7. pfizer hgh says:

  243557 12617Superb read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 711753

 8. 131764 141714Your write-up is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even more of these types of great writing. 414293

 9. lFPslLwF7e1 says:

  91669 255245conclusion which you are totally proper but several call for to be 748517

Leave a Reply