Loading...

Pite e lehtë

Përbërësit:

1.5 kg patate,
½ gote miell misri (gota 250ml),
½ gote miell,
½ gote vaj,
½ pluhur për pjekje,
2 vezë,
kripë,
piper i zi.

Hapat

Patatet i qerojme,grijme ne rende.

Furren e nxehim ne 180 grade dhe ne te veme taven e lyer me vaj te te nxehet.

Perzijme perbersit si patatet e grira ne rende,shtojme vajin,vezet e tundura,miellin e misrit dhe te grurit,pluhurin per pjekje dhe te gjitha bashke te perziera mire i qesim ne taven e me vajin e ngrohur ne max.

Shtrijme masen shpjete dhe pjkeim ne 180 grade per 30 minuta.

Pas pjekjes presim ne katrorka dhe servojme me kos.

Loading...

Receta të ngjajshme...