Loading...

Pite e shpejtë me mish

Përbërësit:
1 qepë,
4 vezë,
300 gr mish viçi,
2 domate,
majdanoz,
piper i zi,
kripë,
1 pako petë të gatshme.

Hapat

Qepa copëtohet imët dhe skuqet në vaj, tunden 3 vezë dhe 1 e bardhë, përzihen me mishin e grirë dhe skuqen.

Tërhiqet pjata, shtohet domatet e copëtuara dhe shtohet majdanozi, shtoni kripë dhe piper për shije.

Brumi t’hollohet dhe pritet në 3-4 shtresa të holla, shtresa e parë vihet në një pjatë metalike ose enë të mbuluar me letër pjekje, mbi koren vihet një pjesë e mbushjës, pastaj shtresa e dytë e koreve, mbushje dhe shtresa e tretë.

Korja e sipërme mbulohet me të verdhën e vezës dhe piqet për rreth gjysmë ore në furrë të ngrohtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Loading...

Receta të ngjajshme...