Loading...

Pite fshati

Perbersit:
3 doreza presh
3 gota miell misri
1/2 kg gjizë
3 vezë
1 gotë miell
1/2 uje mineral
200 ml vaj
50 gr Fara kungulli
50 gr Fara luledielli
1 pako pluhur paste(pecive)
vaj
kripë
piper i zi.

Pergatitja:
Ne vajin e nxehte ne tigan e skuqim preshin e grire.

I thyejme vezet ne ene te madhe e te thelle hedhim kripe dhe i rrahim me tel kuzhine, duke i rrahur panderprere me tel , ne ene e shtojme vajin , miellin e misrit , miellin e bardhe dhe aditivin per brume.

Ne ene e shtojme edhe ujin me gaz , gjizen , preshin e skuqur dhe nga 50gr fara kungulli dhe fara luledielli.

Ne taven e rrumbullaket hedhim vaj dhe e perhapim ne tere siperfaqen e taves , brumin per pite e derdhim ne tave .

Taven e veme ne furre pjekim 40 minuta ne temperature prej 230 grade.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply