Loading...

Pite me drithёra

Përbërësit:

300 gr grurë,
250 gr sheqer,
1 grusht arra tё grimcuara,
1 filxhan vaj,
arrëmyshk,
500 gr petë për pite,
sheqer pluhur.

Hapat

Gruri i larё dhe i zier kullohet, kur tё ftohet, shtohet sheqeri, arrat dhe arrёmyshku.

Radhiten nga katёr kore dhe pastaj vihet gruri, mbёshtillet si role dhe vendoset nё tepsi tё lyer pёr pjekje.

Kёshtu veprohet edhe me koret e tjera, derisa ka material.

Piqet nё furrё nё temperaturё 200 gradё celsius pёr rreth 40 minuta derisa tё skuqet.

Pitja e prerё pluhuroset me sheqer pluhur.

Loading...

Receta të ngjajshme...