Loading...

Pite role me patate

Përbërësit:

1 kg patate,
3 kokё qepë,
pak kripë,
piper,
vaj
500 gr yndyrë,
800 gr petë për pite.

PЁR SALCЁN:
2,5 decilitra ujë,
1 lugё çaji vaj,
kripë.

Hapat

Patatja e qёruar grihet nerende, qepa pritet imёt shtohet pak kripё, piper i zi dhe pёrzihet me patatet.

Çdo petё e trashё mbulohet pak me vaj, venodset patatja dhe gjitha sipёrfaqja rrotullohet nё role.

Peta e mbёshtjellur kёshtu vendoset nё tepsi tё lyet me vaj, spёrkaten me vaj dhe piqen nё temperaturё 200 gradё celsius.

Derisa tё piqet pitja nё zjarr pёrgatitet salca me ujё, vaj dhe pak kripё.

Kur tё vlojё uji, peta pёrvlohet dhe kthehet nё furrё tё piqet edhe pak dhe ta pijё ujin.

Loading...

Receta të ngjajshme...