Loading...

Qahi

Përbërësit:
1kg miell
2gota qumësht
2luge kripë
1luge maj buke
150gr gjalpë
300gr djathë gorgonxola
2 vezë
1 ajkë.

Pergatitja:
Brumi i qahisë nxinët me qumësht, ujë ,1 lugë krip, maj buke dhe miell.

Pastaj e lëmë të qëndrojë 1-1orë e gjysmë i mbuluar në vendë të ngrohtë gjer sa të vije.

Brumin e ardhur e ndajmë në 6-7 kuleqë të cilët i t’hollojmë dhe i palojmë një mbi një duke i spërkatur me yndyr dhe përzirjen e djathit me ajkë dhe vezë, ndersa peta e sipërme lyhet me më shumë yndyrë.

Qahinë e pjekim afër 40 min. dhe e servojmë të nxehtë me kos, turshi apo specë te skuqur në vajë.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...