Loading...

Revani me kos

Përbërësit:

3 kokrra vezë,
3 gota miell,
2 gota sheqer,
1 vanilje,
1 fryrës ëmbëlsirash,
lëkurë limoni,
100 gr gjalpë,
1 gotë kos,
1 gotë vaj.

Për sherbetin:

3 gota sheqer,
2 gata ujë,
lëkur limoni për aromë.

Pergatitja:

Rrahim të gjithë përbërësit me mikser , e hedhim masën në tepsi , e fusim të piqet në furrë 180 ° për 40 minuta , ndërkohë bëjmë gati shërbetin ,hedhim sheqerin ujin lëkurën e limonit. Në momentin që fillon të zihet e lëmë 5 minuta, hedhim 1 lugë lëng limoni e lëmë të ftohet pak dhe ia hedhim revanise. Kujdes revania duhet të jetë e ftohtë, shërbeti i ngrohtë.

Loading...

Receta të ngjajshme...