Loading...

Role me mish të bluar dhe vezë

Përbërësit:

700 gr mish pule pa asht,
1 bukë e ftohte (e mbetur nga dje),
200 ml qumësht,
7 vezë,
200 gr Perime te ngrira,
2 lugë vaj,
1 qepe e vogel,
2 thelpinje hudher,
magdanoz,
kripë,
piper.

Hapat

Perimet e ngrira i ziejme dhe i kullojme.

Vezet i ziejme 6 cope.

Buken e njomim ne qumesht,e shtrydhim me pas dhe kullojme.

Mishin, qepen, hudhren, i bluajme, shtojme buken e njomur ne qumesht, vajin, 1 veze te plote, kriposim, piperosim dhe perziejme.

Shtojme me pas perimet e ziera te kulluara, dhe 1 veze te zier te grire ne rende.

Letren per pjekje e; lyejm me vaj,qesim gjysmen nga masa me mioshin e bluar, shtrijme ne forem pete te gjate te trashe 1 cm.

Per se gjati radhisim vezet e ciera te qeruara dhe qesim persiper vezeve edhe pjesen tjeter te misht te bluar.

Letren per pjekje e mbeshtjellim skajej dhe qesim ne tave per pjekje. Pjekim ne 180 grade per 40 minuta, pastaj largojme pjesen e siperme te letres per pjekje dhe pjekim edhe per 20 minuta.

Servojme te nxhete me pure patatesh.

Loading...

Receta të ngjajshme...