Loading...

Shampite

Përbërësit:

11 te verdha te vezes,
11 lugë sheqer,
11 lugë qumësht,
11 lugë vaj,
1 Limon
pluhur per pjekje
11 lugë miell.

PËR SHKUMËN E BARDHË:

11 te bardha te vezes,
11 lugë sheqer.

PËR SHERBETIN:

22 lugë sheqer,
11 lugë ujë.

Hapat

Perziejme sheqerin dhe ujin dhe ziejme se pari sherbetin.

Ndajme te bardhet ng ate verdhat e vezve.

Te verdhat i perziejme me sheqerin,shtojme vajin,qumeshtin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

Shtojme dhe levoren e limonit ne rende.

Masen e brumit e qesim ne kallep me madhesi 40×30 dhe pjekim ne 200 grade per 10 minuta.

Sherbetit te zier dhe te ftohur i shtojme dhe leng limoni.

Derisa piqet pandispanja pergadisim shkumen.

Loading...

Receta të ngjajshme...