Loading...

SI TË PËRGATISIM PURE ME PATATE?

Përbërësit:

2 kilogramë patate të qëruara dhe të prera,
2 lugë gjelle gjalpë,
1 filxhan qumësht,
kripë dhe piper për shije,

Përgatitja:

Vloni ujin me kripë në një tenxhere. Shtoni aty patatet dhe lërini të ziejnë përreth 15 minuta.
Në një tigan të vogël shkrini gjalpin dhe më pas shtoni qumështin. Duke përdorur një përzierës mekanik ose elektrik, hidhni qumështin tek patatet duke i përzier, derisa të përftoni një masë kremoze dhe të butë.

Loading...

Receta të ngjajshme...