Loading...

Speca të kuq turshi

Përbërësit:

2 kg speca te kuq,
4 gota ujë (250ml),
2 gota uthull,
1 gote jo e mbushur sheqer,
1 filgjan i kafes kripë te trashe,
Magdanoz, hudher, selino.

Hapat

Specat i pastrojme nga bishta dhe farat.

Specat i prejm per se gjati ne feta sipas deshires, dhe palosim neper kavanoze.

Shtojme hudhren, magdanozin ose selinon.

Ujin e vlojme me kripen dhe sheqerinpastaj pasi te vlon e largojme nga zjarri dhe shtojme uthullen.

Kete tretsire e qesim neper kavanoze dhe i mbyllim hermetikisht.Nga kjo mase do te mbushen 4- 5 kavanoze.

Loading...

Receta të ngjajshme...