Loading...

Supë Kërpudhash

Përbërësit:

15 gr kërpudha (të egra, të thara)
1/2 gotë ujë
1/2 gotë verë e bardhë (e thatë)
4 lugë gjelle gjalpë (pa kripë)
450 gr kërpudha (të bardha)
1 qepë (e madhe, e bardhë, e prerë)
1 degë rozmarinë (e vogël)
5 gota lëng pule (ose perimesh)
2 lugë çaji kripë
3 lugë çaji piper i zi

Përgatitja:

Ngroheni ujin me verën derisa të ziejnë dhe shtoni kërpudhat e egra të thara. Lërini të rrinë për 20-30 minuta, ndërsa përgatisni përbërësit e tjerë.

Hidheni qepën në një tigan të madh dhe skuqeni në gjalpë në flakë të mesme. Shtoni hudhrën dhe lëreni të djersijë. Ulni flakën që të mos marrin ngjyrë kafe.

Shtoni kërpudhat e bardha dhe përziejeni sa të vishen me qepën dhe hudhrën. Kullojini kërpudhat e thara, duke e ruajtur lëngun e tyre. Hidhini në tiganin me kërpudhat e bardha dhe lërini të djersijnë për 10 minuta.

Shtoni lëngun që ruajtët, rozmarinën, lëngun e pulës ose perimeve dhe vëreni në flakë të ulët. Ziejini përreth një orë.

Provojeni dhe jepini shijes supës me kripë dhe piper. Hiqeni degën e rozmarinës. Këtë supë mund ta kaloni dhe në frulator që ta konsumoni si pure.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...

8 Responses

 1. Mikel Saine says:

  Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 2. Plumber says:

  539888 910962Outstanding post, I feel weblog owners ought to larn a good deal from this weblog its actually user genial . 271555

 3. 774446 651367Some times its a pain within the ass to read what weblog owners wrote but this internet internet site is genuinely user genial ! . 353756

 4. 687518 523443Currently actually do not stop eating because there is but the decision that you will transform into. Work from your home us rrs often a fad for that who wants to earn dollars but nonetheless enough time requires most substantial occasions employing children and kids goes for as the modern habit. attract abundance 908459

 5. 124700 625808Really interesting subject , appreciate it for posting . 891022

 6. 752558 984870Having a look ahead to peer you. 328578

 7. learn says:

  858553 185372i could only wish that solar panels cost only several hundred dollars, i would really like to fill my roof with solar panels- 747745

 8. 705836 110728I got what you mean , saved to my bookmarks , very good site . 845449

Leave a Reply