Loading...

Topëza me sherbet

Përbërësit:

4 vezë,
1 gotë sheqer,
500 gr djathë pa yndyre,
1 gotë miell,
1 vanilje,
1 Pluhur pjekje,

PËR SHERBET:

3 gota sheqer,
10-15 pika lëng limon.

Hapat

Fillimishtë e përgatisim sherbetin dhe e lëmë të ftohet.

Vezët dhe sheqerin e derdhim në një enë i tundim, ia shtojmë djathin pa yndyrë dhe e vazhdojmë përzierjën.

Duke ia shtuar miellin, vaniljën, pluhur pjekjën, nga kjo glazurë formojmë topëza të vogla.

Topëzat i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius rreth 40-45 minuta.

Pas pjekjës ia derdhim sherbetin e ftohtë.

Loading...

Receta të ngjajshme...