Loading...

Tortё pa vezё dhe qumёsht

Përbërësit:

1 kg molla tё tharta,
2 gota vaj,
4 gota sheqer,
2 lugё sode buke,
pak kanellë,
4 gota miell,
vaj pёr lyerje,
1 filxhan arra tё copёtuara.

Hapat

Mollёt pastrohen dhe grihen nerende dhe pastaj shtohet vjai, sheqeri, sodё buke, kanellё dhe arrat e copёtuara.

Pёrzihen dhe lihen qё tё qёndrojnё pё 45 minuta.

Pastaj shtohet mielli, pёrzihen mirё dhe derdhet nё tepsi tё lyer dhe tё spёrkatur me miell.

Piqet rreth 25 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 220 gradё celsius.

Loading...

Receta të ngjajshme...