Loading...

Tortë me Gjalpë Kikiriku

Përbërësit:
2 gota sheqer, gjysëm gote qumësht, 1 lugë lëng vanille, 2 lugë gjelle gjalpë kikirikësh (peanut butter), Qokollatë të shkrirë (opcionale).

Përgatitja:
Në nje tenxhere vendosim qumështin së bashku me sheqerin, i përziejmë mirë dhe i vendosim në zjarrë shumë të fortë, pastaj i përziejmë për 3 minuta.

Masen e largojmë nga zjarri, pastaj ia shtojmë vanillen dhe gjalpin e kikirikit.

Masen e përgaditur e vendosim në një tavë me të vogel, pastaj e fusim në frigorifer, në ngrirës të thellë, dhe e lëm të qëndorojë për 1 orë e gjysmë.

Sipas dëshires sipër i vendosim qokollatë të shkrirë

Pas ftohjes, torten e presim në katrorë mesatar.

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply