Loading...

Turshi e Kombinuar

Përbërësit:
2 kg speca te gjate ose somborka(I preferoj me shume), 2 kg domate të gjelbërta, 2 kg tranguj te vegjel, 2 kg lulelakër, 1 kg karrota mundet edhe qepe, laker.

Përgatitja:
Pastrojme perimet te gjitha, specat dhe domatet I shpojme pak, lulelakren e ndajme ne lule te vogla,lakren e grijme ne 4 pjese, dhe te gjitha e vendosim ne nje ene te madhe ku do ti konzervojme per dimer (ose mundet edhe neper kavanoze).

Vlojme 1 l uje me sheqerin, kripen dhe piperin, largojme nga zjarri, shtojme uthullen, konzervanisn dhe mbrojtesin e veres dhe qesim ne ujin e ftohet.

Krejt kete e qesim siper perimeve te pergadituura dhe mbyllim hermetikisht, pastaj ene ose kavanozet i leme ne vend te erret dhe te fresket.

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply